czwartek, 20 listopada 2014

Jak to jest z tym cieniowaniem?

Na wstępie chciałabym przeprosić za dłuższą przerwę, ale niestety brak czasu robi swoje, bo nawet nie miałam okazji zajrzeć do szkicownika a ołówków nie widziałam od weekendu. Obiecuje, że w najbliższym czasie czyli prawdopodobnie w sobotę zabiorę się za nowy rysunek. 

Dzisiaj w zamian za brak rysunków chciałabym krótko opisać moją technikę cieniowania i czego nie powinno się robić. 
Zaczniemy od całej bazy rysunku, ja to nazywam ,,cieniem wstępnym", chodzi o nałożenie na cały rysunek bazy w postaci ołówka HB (może być też F lub B, ja preferuje HB). Oczywiście to, że jest to tylko baza i zostanie zakryta przez następne warstwy ołówka nie oznacza tego, że można ją zrobić niechlujnie, ale nie trzeba się aż tak bardzo do niej przykładać.
Gdy wykonuję bazę trzymam ołówek pod kątem a kreski są ściśle obok siebie, kiedy wykonujemy bazę kreski nie muszą być aż tak dokładne, ja zazwyczaj robię to szybkimi ruchami przez co kreski są zazwyczaj długie. 
Później przychodzi czas na drugą warstwę ołówka i robię ją ołówkiem 2B, tutaj kreski są już krótsze a ołówek trzymam bardziej w pionie ale wciąż lekko pochylony. Ta warstwa musi być zrobiona starannie i potrzeba do niej cierpliwości, ponieważ jest czasochłonna.
Późniejsze warstwy ołówkami od 3B wzwyż są już w zależności od tego jak ciemne jest zdjęcie, ja kiedy rysuje portrety normalnie oświetlone bez bardzo zaciemnionych miejsc używam ołówków od 2B do 4B.

Tak trzymam ołówek kiedy robię bazę, kreski są ścisło obok siebie ale są długie

Przy pierwszej warstwie ołówek trzymam bardziej w pionie i robię krótsze, dokładniejsze kreski

A tutaj jest już po zacieniowaniu ołówkiem 2B, jak widać baza sprawia że cieniowanie jest gładsze i mniej widać pory na kartce :)


Czego unikać?

Unikamy stosowania różnych technik cieniowania na jednym rysunku, kiedy robimy cieniowanie ,,koliste" (czyli robimy nachodzące na siebie kółka, nie wiem jak to inaczej określić) nie łączymy go z cieniowaniem ,,kreskowym" (czyli takim jak powyżej na zdjęciach).
Kiedy cieniujemy musimy pamiętać o jednej bardzo ważnej zasadzie: kreski zawsze muszą być skierowane w tą samą stronę! Nie możemy robić kresek w poziomie i nagle zmienić je na pionowe bo będzie to wyglądało tak:
Brzydko prawda?

Musimy zwrócić też uwagę na to, żeby linie nie nakładały się na siebie tworząc ciemniejsze miejsca. Jest to bardzo powszechny błąd, często niezamierzony bo ja  też z tym walczę, ale troszkę to ujarzmiłam.
Również nie prezentuje się to dobrze:


Podsumowując, cieniowanie wymaga dużo cierpliwości i pracy, żeby je udoskonalić trzeba po prostu próbować. Ja do dzisiaj walczę z cieniowaniem i cały czas uczę się nowych rzeczy, ale jak wiadomo nie od razu wszystko umie się perfekcyjnie. Chyba napisałam tu wszystko co jest przydatne i w mam nadzieję zrozumiały sposób przekazałam to, czego zdążyłam się nauczyć do tej pory. :)

P.S W mojej głowie ostatnio narodził się pomysł robienia takich jakby tutoriali np. jak rysuję oczy, bądź włosy, lub jakieś postacie z bajek itp., i zastanawiam się czy jest to dobry pomysł i czy ktokolwiek byłby tym zainteresowany. Co myślicie? :3


6 komentarzy:

 1. BARDZO podoba mi się twój blog! Sama kocham rysowanie, jednak jestem *bardzo* początkująca :) z chęcią obejrzałabym tutoriale o nosie i ustach oraz ich połączeniu :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli jesteś początkująca to rysuj jak najczęściej bo zmarnowanie umiejętności i chęci to największy grzech! :3 A co do tutorialu o ustach i nosie, postaram się zrobić, ale jeszcze muszę troszkę się podszkolić bo to są 2 rzeczy które wychodzą mi najsłabiej :>

   Usuń
 2. jest taki kanał na You Tube (zresztą pewnie nie jeden), gdzie dziewczyna wstawia całe filmiki, jak rysuje na przykład niebieskie włosy itp, sądzę, że to dobry pomysł, bo z pewnością kilku osobom pomoże :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja zamierzam zrobić taki poradnik w formie zdjęć :>

   Usuń
 3. A według mnie takie "poradniki" są bez sensu, ponieważ żeby czegoś uczyć musisz najpierw sama umieć to zrobić.
  Mam tutaj na myśli wszystkie twoje porady i rysunki które szczerze nie są najlepsze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja nie mówię, żeby trzymać się ściśle tego co tu piszę, bo wiem że nie jestem mistrzem, ale piszę to czego nauczyłam się w ciągu roku z nadzieją, że jakoś to komuś pomoże ;) Zawsze zaznaczam, że jestem jeszcze początkująca ;>

   Usuń